<< Naspäť na aktuality

Pastiersky list (nezverejnený originál)

Otec Borsuk

Prihovára sa vám
Mons. Radegast Borsuk

Drahí bratia a sestry,

dnes, 31.decembra, si pripomíname Sviatok Najsvätejšej Božej Hodiny. V tento deň sa od zrodenia vekov slávila tradičná hodina. Viacerí z vás tento deň poznajú pod jeho pohanským názvom "Silvester". Oslavy Silvestra a príchodu nového roku boli náročky nastavené tak, aby sa prekrývali s naším sviatkom a aby ho tak vymazali z pamäti. Tlak na vymazávanie pamäti silnie najviac nad ránom a mnohí si na druhý deň nepamätáme už vôbec nič.

Alkoholizmus nie je problém

Ale nie o tom som chcel. Nadmerná spotreba alkoholu v našej spoločnosti nie je problém, ktorým sa chceme zaoberať. Za prvé, alkoholizmus je reálny problém, a také sa v pastierskych listoch neriešia. Za druhé, pri riešení alkoholizmu by sme vás museli vyzývať k tomu, aby ste niečo zmenili na svojom živote. A buďme k sebe úprimní: komu sa už len chce meniť niečo na svojom živote. Omnoho lepšie je vybrať si vec, ktorá sa nás nijak nedotýka, ale môžeme pri nej nakafrať do života iným.

Navyše, my ako cirkev si dobre uvedomujeme, že keby mali naše kázne moc zmeniť ľudí k lepšiemu, tak je na Slovensku pri tej 80% nábožnosti už dávno raj na zemi. Ľudia by si nezávideli, nehádali by sa, nekradli, nepodvádzali. Ale nič také sa žiaľ nedeje a my potom vyzeráme ako neschopní ťulpasi.

Od premiéra Fica sme sa naučili, čo v takej chvíli robiť. Vykonštruovať nejakého strašiaka, vzbudiť vo vás nenávisť voči nemu a napasovať sa do pozície záchrancu. A hneď vyzeráme potrební.

Preto aj dnes nebudeme hovoriť o reálnych problémoch, ktoré treba riešiť. Budeme hovoriť o vymyslených problémoch, ktoré stačí zveličovať.

A namiesto toho, aby sme sa menili svoje životy k lepšiemu, budeme meniť cudzie životy k horšiemu.

Problém sú nepriatelia tradičnej hodiny

Naše hodiny sú v ohrození. Agenti všadeprítomnej LGBNT lobby sa nám snažia podsunúť svoje zvrátené predstavy o tom, že je úplne jedno, kto má aké hodiny a že podstatné vraj je, či sa majú ľudia radi. Táto morálna relativizácia je hrozbou pre ľudstvo. Veď kam by sme sa dostali, keby sme nemohli iných ľudí rýchlo a jednoducho zaškatuľkovať podľa hodiniek? Museli by sme bolestivo rozmýšľať nad skutkami a postojmi konkrétneho človeka a až potom by sme ho mohli nejak hodnotiť.

Dobre vieme, kam to speje, keď ľudia začnu rozmýšľať a prestanú škatuľkovať! Začína to brataním sa s colníkmi a prostitútkami či hlásaním života v chudobe (bŕŕ!), pokračuje to pribíjaním téz na dvere kostola... ani sa nenazdáme a bude tu zákaz upaľovania žien, černosi budú môcť vlastniť majetok a vaše dcéry si budú samé vyberať manželov. To nedopustíme!

A pomyslite na deti! Pomyslel niekto z vás na deti?! Sú ohrozené temporálnou výchovou v školách, kde nevinné deti musia simulovať rôzne zvrátené polohy hodinových ručičiek. (A nehovorte, že to nie je pravda. Čítal som na internete anonymné vyjadrenie jednej matky!) Médiá ich masírujú propagandou, že pol tretej je rovnako dobrá hodina ako tradičných dvanásť. Niektoré dokonca zájdu až tak ďaleko, že za rovnocennú hodinu považujú tri štvrte na sedem.

Nebojme sa a konajme!

Preto musíte odvážne brániť tradičnú hodinu. Keď vás v kostole vyzveme aby ste "pozdvihli svoje srdcia", tak viete čo? Vyserte sa na srdcia a pozdvihnite radšej vidly a fakle. Ak nemáte, postačí aj šnúra od vysávača alebo kocka mydla v ponožke.

Boj o tradičnú hodinu sa začal a keď do neho nevytiahnete s nami, budete musieť namiesto nami vymysleného problému riešiť nejaké ozajstné problémy ako nezamestnanosť, alkoholizmus, či nedajbože korupciu a mamonárstvo. A ruku na srdce... chce sa vám to? Nám teda nie.

Drahí bratia a sestry, Boh chráni a miluje hodinu dvanástu, veď práve do takejto hodiny sa narodil a stal sa človekom. Prajem vám, aby tie vaše hodiny boli silné, zdravé a dobre namazané. Lebo len dobre namazaná hodina vie osláviť príchod nového roka.

Kiežby všetky deti na celom Slovensku vyrastali v dobre namazaných tradičných hodinách. Aby si raz po rokoch mohli vďačne povedať: Ďakujem Ti, Pane, že v časoch ohrozenia rozvodmi, chudobou, drogami, násilím a nenávisťou si ma ochránil pred tým najhroznejším: pred ľuďmi, ktorí majú na ruke iné hodinky než sú tie jediné správne.

Nech vás namaže pomaže Všemohúci Boh Otec i Syn i Duch Svätý.

Mons. Radegast Borsuk

Vybrali.SME.sk

Prečítajte si tiež: